Loading...

Tudulinna Tuled VII

Juba seitsmendat korda! 11. augustil 2024 sai teoks kauaoodatud suvefestival Tudulinna Tuled, mis pakkus kohale saabunud arvukale publikule kauneid elamusi nii sõnas kui muusikas! Esmakordselt festivalide ajaloos oli tegu temaatilise sündmusega – üldpealkirjaks oli “Maailmarännud”.

Festival algas Lastemaailma avamisega, kus selleks ettevalmistatud telgis asuti suure hoolega meisterdama keerulisi lego-kujundeid. Seal jätkus tegevust terveks õhtuks.

Laval algas programm kohaliku rahva seas populaarse osaga: kohalike muusikute suguvõsade tutvustusega. Laval oli perekond Saarevälid eesotsas tunnustatud kontrabassimängija ja pedagoogi Meeme Saareväliga. Ligi pooleteise tunni jooksul viisid nad Lauri Väinmaa juhtimisel meid toredale muusikalisele rännakule läbi mitme põlvkonna pajatades lugusid oma muusikutee kujunemistest ning mängides kauneid palasid mitmel instrumendil. Tudulinna muusikatraditsioonid on läbi põlvkondade kasvanud tugevateks põlispuudeks paljude harudega. Nende tutvustamist soovime kindlasti jätkata järgmistel festivalidel.

Järgmises osas tutvustas Andres Meresmaa Tudulinnast pärit maailmarändurit, kaugesõidukapten Oskar Treilmann-Toomarat, kes tavalisest talupoisist end ise üles töötades sai maailmamerede vallutajaks ja Eesti Wabariigi üheks juhtivaks laevanduse ja merenduse tippasjatundjaks. Omal ajal oli tegu küllap kõige kuulsama tudulinlasega.

Seejärel tuli lavale tõeline kaasaja maailmarändur, polaarperekonna liige Maris Pruuli, kes rääkis kaasahaaravalt paljude toredate juhtumuste näitel nii oma seni viimasest polaarreisist läbi Loodeväila “Admiral Bellingshausen” pardal eelmisel suvel kui ka varasematest reisidest. Publikul oli hulgaliselt küsimusi ja pärast festivalide ajaloo ühte kõige lennukamat esitlust oli soovijatel võimalus endale soetada ka Maris Pruuli kirjutatud Arktika reiside raamatuid koos autori pühendusega.

Ja seejärel seilas lavale Eesti üks omanäolisemaid muusikuid Jaan Tätte. Samuti tuntud kui maailmarändur haaras ta oma “Veelaulude“-nimelise kontserdiga festivalipubliku suveõhtusele rännakule, mis algas kerges vihmasajus, kuid lõppes võrratu päikeseloojanguga. Muusikal on eriline jõud!

Festivali alal oli muudki tegevust asjahuvlistele:

Populaarses raamatuletis leidsid ostjaid mitmed Tudulinna-teemalised trükised : veel oli saadaval viimaseid eksemplare mahukast kogumikust “Tudulinna vanad suguvõsad”; samuti olid populaarsed mullu ilmunud Ago-Livius Kerge koguteos “Alutaguse uinuv kaunitar” ning Aili Reimani, Regina Urbi ja Andres Meresmaa poolt koostatud Tudulinna muusikaloo kogumik “Talutarest laulukaare alla”. Lisaks teisi eelmistel aastatel ilmunud arvukaid Tudulinna-teemalisi raamatuid. NB! Kes festivalil jaole ei jõudnud, pole hullu – neid raamatuid saab ka edaspidi MTÜ Tudulinna Kultuurikantsi kaudu endale tellida!

Esimest korda Tudulinna Tulede ajaloos oli kohalikel käsitöömeistritel suurepärane võimalus festivalialal oma näputöid esitleda ja müüa. Selleks oli eraldi telk. Tudulinna Käsitöötsunfti näitus-müük osutus väöga populaarseks!

Suure huviga vaadatakse igal festivalil nostalgilisi pildiseeriaid vanast Tudulinnast ja Peressaarest, mis iga korraga täienevad.

Festivalirahvale pakkus hõrgutisi kohalikelt pagaritelt Tornikuke kohvik.

Suured tänud kõikidele esinejatele, abilistele ja rohkearvulisele publikule! Ainult koos teiega on korraldajatel võimalik midagi toredat ja meeldejäävat ära teha!  Festivali edukat läbiviimist toetasid ka Alutaguse vald, Eesti Kultuurkapital ja Õiglase Ülemineku Fond. Aitäh toetuste eest!

Kohtumiseni Tudulinna Tuled VIII festivalil augustis 2025!

Vaata festivali pilte siit:                                                              Merike Vaarmetsa ja Andres Meresmaa fotod.